Üdv mindenkinek itt, újra!
Szeretném, ha az első igazi cikk itt a blogon egy általános összefoglaló lenne a slam poetryről, és arról, hogy mit jelent nekem. Azt vettem észre, hogy a legtöbben nem is tudják mi ez az új költészeti forma, legalábbis a környezetemben és a korosztályomban. Remélem, ez minél hamarabb változni fog, és egyre inkább terjedni fog ez az egész...
Tehát magáról a műfajról: Ez egy meglehetősen új költészeti irányzat. A műnemek közül talán a lírába sorolható, és nagyon sok hasonlóságot mutat az ókori görög költészettel,mint például, hogy elhanyagolható a rímelés, és a fő hangsúly a ritmuson van. A slam egy élő műfaj, körülbelül három percig tart, a versenyeken ez idő meghaladása után pontlevonás jár. Leírhatjuk a szavakat, de sok jelentős elem nem jelenik meg így, mint például a testbeszéd vagy a hangsúlyozás, hanghordozás. A szövegek a költészet és a rapzene határán állnak, színészettel vegyítve, de az alkotói szabadság sok mindent hozzátesz: lehet énekelni, táncolni, a közönséget segítségül hívni. Igazi bulihangulatot lehet létrehozni a színpadon. Kellékeket és zenei aláfestést is lehet használni, ha a zsűri engedélyezi. Ha van egy szöveged, nevezhetsz vele versenyre, vagy előadhatod az open mic-en is, ami a nyitott mikrofont jelenti. Ha inkább közösségben szövegelnél, ott van a team slam, vagyis csapatban adhattok elő. Ilyenkor még több lehetőség áll rendelkezésetekre, mint például a szövegek közti gyors váltás, egymás szövegrészei alá éneklés, és amit csak el tudsz képzelni.
Magyarországon a műfaj 2006 óta van jelen, első feltűnése a Műcsarnokban volt a Költők rapperek ellen alcímű rendezvényen. Később rendszeres "slamklubokat" rendeztek különböző kávézókban és éttermekben, bárokban, pl. a Mika Tivadar Mulató. Ma ezeket a rendezvényeket minden hónap utolsó csütörtökén rendezik Budapesten az Ankertben. 2012 óta évente országos bajnokságokat, rövidítve SPOB-kat is rendeznek, amire minden 16 éven fölüli nevezhet, és elmondhatja irományát. Vannak ezen kívül is rendezvények,mint például a Vadászszezon, vagy más, nem rendszeresen megrendezett alkalmak.
Pár szót a slammerekről. Ők főként egyetemisták, de előfordulnak ennél a korosztálynál fiatalabb és idősebb művelői is a stílusnak. Nincs hiány a tehetségből, ha csak a tavalyi évet is nézzük: Bárány Bence hazánk képviseletében 8. helyezett lett a nemzetközi, igen erős mezőnyben. A kedvenceim közé tartozik Süveg Márk Saiid is, aki a magyar hiphop igen kiemelkedő alakja, az Akkezdet Phiai rapcsapat tagja Závada Péterrel, Mészáros Péter Mészi, aki teamslamben sem rossz: a Standard Hiba nevű slamduóval, melynek másik tagja Purosz Leonidasz, jelentős helyezéseket ért el a versenyeken, Gábor Tamás Indiana, és Kemény Zsófi, Kemény István költő lánya, akinek a szövegeit ronggyá hallgattam már. Sok más ember szövegeit is hallgatom, de számomra ők azok, akik neve garancia a jó és tartalmas szövegekre.
A slam poetry egy-két éve talált rám egy barátnőm révén. Először Saiidot hallgattam, majd következett minden más, és fokozatosan slam-függő lettem. Megfogott a szabadság, a nyelvezet, a szavak, és ma már nem tudnám elképzelni az életem ezek nélkül a szövegek nélkül. Vannak szövegek, amiket már kívülről fújok, vannak, amikkel együtt nevetek, és előfordult, hogy egy slam hallgatása közben egy pár könnycsepp is legördült az arcomon. Remélem, hogy egyszer majd egy saját szöveggel kiállok én is a színpadra, és én is mosolyt vagy könnyeket csalhatok a hallgatóság arcára.
Remélem tetszett! Ha egyéb információt szeretnél a slammerekről, vagy elmennél egy rendezvényre, a Slam Poetry Magyarország honlapján mindent megtalálsz!
Sacc
fotó: New Era Hungary
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.